Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla uczestników projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” – Katowice, 12 stycznia 2017

12 stycznia 2017 r. w  Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika , przy ul. Św. Jana 10 (III piętro), odbyły się warsztaty merytoryczne dla uczniów i nauczycieli biorących udział w ogólnopolskim projekcie  edukacyjnym „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”.

Projekt skierowany jest do nauczycieli i uczniów klas II gimnazjum oraz I i II szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież zdobywa wiedzę na temat II wojny światowej, spotykając osoby, które przeżyły pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym lub sowieckie deportacje. W ramach projektu jego uczestnicy odwiedzają miejsca pamięci, biorą udział w seminariach z udziałem historyków, reżyserów, psychologów, a także nagrywają notacje. Wyróżnione zespoły biorą udział w obchodach rocznicowych wyzwolenia obozu w Ravensbrück (Niemcy). Tegoroczna 7. edycja odbywa się pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki prezydenta RP.

Program:

10.00 – Otwarcie warsztatów.

10.10 – 12.10 „Czym jest trauma? Rozumienie psychologicznych mechanizmów traumy”.

Warsztaty poprowadziła  Izabela Kałka - psycholog, psychoterapeuta, która pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej. Na co dzień zajmuje się pomocą osobom, które doświadczyły urazów psychicznych (m.in. przemocy, zaniedbania, utraty, napaści).

12.10 – 12.20 przerwa

12.20 – 13.20 Spotkanie z  Marią Lorens, córką Katarzyny Matei, byłej więźniarki KL Ravensbruck, członkiem Stowarzyszenia „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück”, pomysłodawczynią Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej. 

do góry