Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ” na giełdzie samochodowej– Gliwice, 2 stycznia–3 marca 2017

W dniach od 2 stycznia do 3 marca 2017 r. na giełdzie samochodowej w Gliwicach –MZUK (ul. Kujawska 112)  prezentowana jest wystawa „1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ”. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.  

Jest to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB) w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzenia. Ich celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, a także do ukazania losów zwykłych ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemną pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”.

Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech).

Serdecznie zapraszamy!

do góry