Nawigacja

Aktualności

Wrzesień, niewola, Katyń. Straty osobowe 7 Dywizji Piechoty 1939-1940 – Częstochowa, 8 maja 2024

  • Wrzesień, niewola, Katyń. Straty osobowe 7 Dywizji Piechoty 1939-1940 – Częstochowa, 8 maja 2024
    Wrzesień, niewola, Katyń. Straty osobowe 7 Dywizji Piechoty 1939-1940 – Częstochowa, 8 maja 2024

W środę 8 maja w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, nt. „Wrzesień, niewola, Katyń. Straty osobowe 7 Dywizji Piechoty 1939 – 1940”.

Przy okazji omawiania działań wojennych z okresu II wojny światowej, historycy przedstawiający przebieg poszczególnych bojów i bitew, najczęściej niejako w tle wymieniają liczbę poległych i rannych żołnierzy obu walczących stron. Niejednokrotnie są to wręcz dane czysto statystyczne. Tymczasem straty poniesione w danym boju to nie tylko statystyka i nie tylko bezpośredni los poległych i rannych bohaterów, ale także los ich bliskich, których życie poprzez bolesną stratę poniesioną już na początku wojny często bywało zdeterminowane na wiele długich lat.

7 Dywizja Piechoty to jednostka Wojska Polskiego, która już w pierwszych dniach września 1939 roku poniosła ciężkie straty wynoszące ok. 800 poległych i zmarłych z ran, ponad 1500 rannych oraz ponad 3000 żołnierzy wziętych do niewoli niemieckiej. Kolejne straty oddziały dywizji ponosiły na dalszym szlaku bojowym, który w niektórych przypadkach trwał aż do października 1939 roku. Wielu oficerów i żołnierzy 7 Dywizji Piechoty w wyniku działań wojennych dostało się także do niewoli sowieckiej; los tych pierwszych dopełnił się wiosną 1940 roku.

W czasie wykładu zostały przedstawione dane dotyczące zarówno globalnych strat dywizji we wrześniu 1939 roku, jak i straty poniesione w poszczególnych bojach (na wybranych przykładach i w zestawieniu ze stratami przeciwnika). Zostały także omówione straty w kadrze oficerskiej, nie tylko te powstałe w czasie działań wojennych, ale także te będące pokłosiem zbrodni katyńskiej dokonanej wiosną 1940 roku na tysiącach polskich oficerów przez Sowietów. Zostały poruszone także kwestie związane z losami rannych, a także żołnierzy wziętych do niewoli niemieckiej. Uczestnicy mogli również poznać wybrane zagadnienia związane z problemem poszukiwań i ekshumacji poległych żołnierzy oraz z tajemnicami mogił znajdujących się w regionie częstochowskim.

Spotkanie stanowiło dwudziesty czwarty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

Fot. Adam Kurus

do góry