Nawigacja

Aktualności

Spotkania autorskie z dr Anną Mandrelą wokół tematu książki pt. Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela (Zofia Łuszczkiewicz) - Katowice, 23 kwietnia 2024 i Częstochowa, 25 kwietnia 2024

  • Spotkania autorskie z dr Anną Mandrelą wokół tematu książki pt. Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela. Fot.: IPN K. Łojko
    Spotkania autorskie z dr Anną Mandrelą wokół tematu książki pt. Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela. Fot.: IPN K. Łojko

23 kwietnia 2024 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika oraz 25 kwietnia 2024 r. w Przystanku Historia IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbyło się spotkanie autorskie z dr Anną Mandrelą wokół tematu książki pt. Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela (Zofia Łuszczkiewicz)

„Czystsze sumienie droższe mi było nad życie” – powiedziała siostra Izabela Łuszczkiewicz, która mimo wieloletnich tortur w komunistycznych więzieniach nie dała się złamać!

Podczas spotkań autorka książki przedstawiła uczestnikom postać siostry Izabeli, zakonnicy należącej do zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Siostra Izabela została aresztowana w 1948 roku i poddana brutalnemu śledztwu w więzieniu mokotowskim. Mimo prób wykorzystania jej w pokazowym procesie Adama Doboszyńskiego, nie zgodziła się na podpisanie sfałszowanego protokołu przesłuchań. Spędziła osiem lat w komunistycznych więzieniach, m.in. w Mokotowie, Fordonie i Inowrocławiu.

Książka przedstawia wiele nieznanych wcześniej faktów związanych z rodziną Doboszyńskiego oraz opisuje jedno z największych mordów sądowych po wojnie. Autorka dokładnie opisuje również osobowości i psychikę oprawców, takich jak Józef Różański (znany jako Goldberg) czy Adam Humer.

W książce po raz pierwszy została przedstawiona historia siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz), zakonnicy ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Jest to pierwsza obszerna biografia tej postaci, do której dołączono wiele dokumentów źródłowych oraz fotografie. Książka została opracowana na podstawie dokumentów z archiwum IPN, archiwum Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Krakowie oraz archiwum rodzinnego (w tym listy, które zakonnica wysyłała z więzienia mokotowskiego i z więzienia w Fordonie).

Leszek Żebrowski o książce:
Jest to najnowsza książka dr Anny Mandreli, poświęcona martyrologii s. Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz). Jej losy to historia pierwszych lat Polski Ludowej i dramat Kościoła katolickiego w pigułce. Szeroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich - na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest.


Dr Anna Mandrela - doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Zajmuje się publicystyką, jej zainteresowania obejmują między innymi historią nieznanych polskich bohaterów.

 

do góry